Woda stanowi około 50–65% masy dorosłego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu dnia regularnie uzupełniać płyny. Woda reguluje różne procesy, które zachodzą wewnątrz organizmu, jak trawienie i oddychanie, a także wspiera układ odpornościowy. Ale czy na pewno przysłowiowe 8 szklanek to recepta na pełnię zdrowia? Która woda jest lepsza – z dzbanka filtrującego czy plastikowej butelki ze sklepu? Dowiedz się, jakie są powszechne fakty i mity na temat wody, w które być może wciąż wierzysz.

Woda wpływa na samopoczucie i procesy poznawcze

Fakt. Za Twój dobry humor, sprawną pamięć, koncentrację, myślenie i energię do działania odpowiada mózg. Ten niesamowity narząd ludzkiego ciała jest aż w 82–83% zbudowany właśnie z wody!

Już jej niewielki, bo 2-procentowy niedobór w organizmie prowadzi do osłabienia, bólów głowy, problemów z koncentracją. Według badań przeprowadzonych przez specjalistów z University of East London nawet jedna szklanka wody może usprawnić funkcjonowanie mózgu o 14%.

Kiedy więc chcesz poprawić swoje wyniki w pracy, żyć zdrowo i pełnią energii, zawsze miej pod ręką butelkę z wodą. W tej roli świetnie sprawdzi się wielorazowa, z wymiennym filtrem, z którą uzupełnisz zapas wody, korzystając z większości ujęć wodociągowych.

Woda wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn i odchudzanie

Prawda. Za prawidłowy proces oczyszczania organizmu z toksyn odpowiadają wątroba, nerki, płuca, jelita i skóra. One (podobnie jak inne narządy wewnętrzne) do pracy potrzebują odpowiedniej ilości płynów. Im więcej się nawadniasz, tym więcej szkodliwych substancji usuwa Twój organizm.

Regularne picie wody w odpowiednich ilościach wspiera również układ trawienny i procesy metaboliczne. To z kolei przekłada się na zdrowe i efektywne odchudzanie.

Ważne: woda sama w sobie nie usuwa toksyn z organizmu ani nie ma właściwości odchudzających, jednak znacznie wspiera te procesy.

Pijąc wodę, dbasz o zęby

Tak, to prawda. Na czym dokładnie polega dobroczynny wpływ wody na jamę ustną?

Pijąc ją regularnie, wypłukujesz z ust cukry, które osadzają się na zębach po posiłku. Im mniej resztek jedzenia, tym bardziej spada ryzyko rozwinięcia się różnych bakterii, dla których cukry są naturalną pożywką.

Co więcej, bakterie produkują kwasy, tym samym obniżając pH w jamie ustnej. To z kolei może doprowadzić do gorszego wchłaniania się składników mineralnych i rozmiękania szkliwa.

Dbając o regularne picie wody, np. oczyszczanej w szklanym dzbanku filtrującym lub butelce z wkładem, zapobiegasz również pojawieniu się płytki nazębnej.

Szklanka z wodą

Musisz pić 8 szklanek wody dziennie

To mit. Tak, dobrze czytasz. Picie 8 szklanek wody dziennie nie dla każdego oznacza pokłady energii w ciągu dnia, dobre samopoczucie i pozytywne wyniki badań.

Na Twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę wpływają różne czynniki. I tak jak dla jednych te 1,5 litra dziennie to będzie optymalna podaż, tak dla drugich – zdecydowanie niewystarczająca.

Chcąc dowiedzieć się, ile szklanek wody musisz pić każdego dnia, aby zachować zdrowie, bierz pod uwagę m.in.:

  • swój wiek (im człowiek młodszy, tym więcej płynów powinien uzupełniać);
  • swoją płeć (mężczyźni mają większe zapotrzebowanie na wodę od kobiet);
  • temperaturę otoczenia (w upalne dni podaż płynów jest większa niż np. zimą);
  • rodzaj wykonywanej pracy (praca fizyczna wymaga od pracowników picia większej ilości wody);
  • swoją aktywność w ciągu dnia (jeśli uprawiasz jakiś sport, regularnie ćwiczysz w domu lub na siłowni, musisz pić więcej).

Woda butelkowana jest zdrowsza od filtrowanej

Kolejny mit. Zarówno woda z butelki, którą kupisz w pobliskim sklepie, jak i ta z dzbanka filtrującego, są poddawane procesowi oczyszczania. Usuwane są z nich substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dzięki temu woda, którą wlewasz do szklanki, jest od razu zdatna do picia.

Pijesz wodę z jednorazowych, plastikowych butelek, bo obawiasz się jakości cieczy, która płynie wodociągami do Twojego mieszkania? Wiedz, że musi ona spełniać restrykcyjne wymagania sanitarne, aby dotrzeć do Twojego kranu. Jeśli jednak martwi Cię zapach i smak takiej wody, pamiętaj, że węgiel aktywny, który znajduje się w filtrze dzbanka, doskonale sobie z tym poradzi.

Nie zapominaj również o aspekcie ekologicznym i finansowym – wybór dzbanka do filtrowania wody to zarówno troska o środowisko, jak i o własny portfel. Kiedy więc chcesz mieć większą kontrolę nad swoimi wydatkami, zdecyduj się na szklany dzbanek filtrujący. Szeroki wybór naczyń filtrujących i wymiennych wkładów oczyszczających wodę znajdziesz w sklepie Filtrosfera.

Woda z dzbanka filtrującego jest pozbawiona minerałów

Fakt czy mit? To zależy. Prawdą jest to, że zwykły filtr do dzbanka oczyszcza wodę z różnych, szkodliwych związków. Jednocześnie usuwa z niej minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy zaopatrzysz się w plastikowy lub szklany dzbanek do filtrowania wody i filtr wzbogacony o jony magnezu. Taki wkład oczyszcza ciecz z substancji niebezpiecznych dla zdrowia, ale dodatkowo ją mineralizuje, czyli na nowo dodaje do niej magnez.

Będzie to dobre rozwiązanie dla Ciebie, gdy często się stresujesz, co ma wpływ na wypłukiwanie tego minerału z organizmu i jego gorsze wchłanianie.

Pij wodę, będziesz zdrowy

Woda ma dobroczynny wpływ na zdrowie i sprawność Twojego ciała. W wieku dorosłym stanowi ponad 50% jego masy. Dlatego też regularne uzupełnianie płynów jest ważne i nieraz obrasta w szkodliwe mity, których jest znacznie więcej niż 3 wymienione powyżej.

Pamiętaj, aby weryfikować informacje i nie ulegać chwilowym, modnym teoriom. Ponad wszystko zadbaj jednak, by zawsze mieć pod ręką dzbanek do filtrowania wody i szklankę lub butelkę z wymiennym wkładem, którą zabierzesz ze sobą wszędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.