Coco Chanel mówiła, że kobiety, które nie używają perfum, nie mają przyszłości. Jak więc wybrać perfumy, które są odpowiednie i pięknie pachną? Czy musimy brać pod uwagę wiek, kontekst (czy są to perfumy do codziennego użytku, czy na uroczyste okazje) i porę roku, czy też jest to wyłącznie kwestia osobistych preferencji?
Odpowiedni zapach dodaje kobiecie pewności siebie i jest ważnym elementem jej osobistego stylu.
Jak wybrać perfumy?
Podczas gdy niektóre kobiety używają tych samych perfum przez całe życie i nigdy im się nie znudzą, inne wolą eksperymentować, wybierając za każdym razem nowe perfumy lub gromadząc kolekcję perfum na różne okazje — perfumy na każdy dzień, na lato i zimę, na romantyczną randkę itd. Jednak prędzej czy później każdy staje przed koniecznością wyboru perfum. Jak zatem postępować w takiej sytuacji?

Perfumy czy coś innego?
Oferta zapachów w sklepach kosmetycznych nie ogranicza się tylko do perfum. Istnieją inne produkty, które różnią się trwałością zapachu.
- Woda kolońska zużywa się najszybciej. Podczas gdy woda toaletowa utrzymuje się przez kilka godzin, woda kolońska — tylko przez godzinę.
- Woda perfumowana pachnie do czterech godzin, ponieważ zawiera więcej substancji zapachowych.
- Perfumy są najtrwalsze i utrzymują się do sześciu godzin. Są one bardzo skoncentrowane w związki zapachowe.
Klasa produktu
Parametr ten określa nie tylko cenę, ale przede wszystkim jakość składników perfum:
- Luxe. Najwyższa kategoria perfum, która obejmuje wyłącznie perfumy wykonane w całości ze składników naturalnych. Pod względem kosztów perfumy tej klasy również przewyższają wszystkie inne. Często takie produkty są produkowane w małych partiach lub nawet w pojedynczych egzemplarzach (na zamówienie).
- Perfumy klasy A. Naturalne o 90%. Syntetyczne składniki zawarte w kompozycji perfum służą jedynie zwiększeniu trwałości zapachu.
- Perfumy kategorii B to wszystkie pozostałe produkty, prawie całkowicie syntetyczne (choć mogą zawierać ekstrakty z surowców roślinnych, które łatwiej jest wytworzyć w sposób naturalny niż zsyntetyzować w laboratorium). Zwykle jest to replika perfum znanej marki, odtwarzająca ich zapach, ale nie zbliżająca się do oryginału pod względem trwałości.
Trwałość zapachu
Perfumy można słusznie nazwać najbardziej skoncentrowanym produktem w przemyśle perfumeryjnym. Ze względu na wysoką zawartość substancji zapachowych perfumy mogą zachować zapach przez wiele godzin po aplikacji, otwierając się i stopniowo zmieniając swoje brzmienie. Jednak różne substancje zapachowe mają różną trwałość:
- Najszybciej ulatniają się zapachy cytrusowe i wodne. Po sześciu godzinach nie pozostaje po nim ani śladu.
- Zapachy owocowe i kwiatowe utrzymują się do ośmiu godzin.
- Najtrwalsze są zapachy drzewne i szyprowe.
Cechy szczególne doboru perfum w zależności od wyglądu, charakteru i stylu życia
Ludzie mają wiele nieświadomych oczekiwań wobec innych związanych z ich wyglądem — kobiety o określonym typie urody kojarzą się z konkretnym zapachem, a jeśli stereotyp się nie sprawdza, wydaje się, że kobieta po prostu pomyliła się w wyborze perfum.
Te stereotypy nie są przypadkowe: specjaliści w dziedzinie produkcji perfum wyśledzili pewne wzorce wyboru różnych zapachów przez kobiety w zależności od koloru włosów.

- Blondynki są uważane za osoby romantyczne, wrażliwe i nieco frywolne. Dlatego przepisuje się im aromaty składające się z delikatnych nut: świeżych owoców i kwiatów, orzeźwiającej morskiej bryzy i zieleni.
- Rude włosy kojarzone są z aktywnością, wysokim tonem, energią, śmiałością. Dlatego też perfumy powinny być odpowiednio dobrane: słodkie i zmysłowe, ale jednocześnie orzeźwiające i nasycone.
- Kobiety o brązowych włosach często wybierają perfumy o bogatym zapachu, w którym wyczuwalne są nuty przypraw, miodu, drewna i słodkich owoców. Zapachy orientalne są doskonałym uzupełnieniem tego wizerunku.
- I wreszcie brunetki mogą sobie pozwolić na najcięższe, ostre, najgęstsze zapachy. Ciemne i czarne kolory włosów to maksymalne stężenie koloru, które uwalnia te same substancje zapachowe. Wystarczy paczula, drzewo sandałowe i piżmo. Najważniejsze, aby nie przesadzić z cierpkością.
Dlatego, jeśli nie masz sprecyzowanych preferencji co do perfum, przy ich wyborze możesz kierować się klasyfikacją według koloru włosów. Należy jednak wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak wiek, odcień i rodzaj skóry, figurę i status społeczny.
Na przykład dziewczyna o silnej woli, żelaznym uścisku i pragmatycznym nastawieniu może mieć wygląd kruchej, romantycznej blondynki, a płonąca brunetka o uwodzicielskich kształtach — być w głębi duszy skromną i wrażliwą naturą. Pierwszym można doradzić wybór perfum chypre i drzewnych, a drugim — świeżych, lekkich zapachów owocowych.
Dlatego perfumy dobiera się nie tylko do wyglądu, ale także do temperamentu lub cech osobowości, które ich właściciel chce podkreślić.
- Paniom aktywnym, energicznym, będącym w ciągłym ruchu odpowiadają zapachy wodne i cytrusowe oraz perfumy unisex.
- Delikatne i kobiece natury lepiej wybrać perfumy owocowe, jagodowe i kwiatowe z dodatkiem tonów świeżej zieleni. Takie kompozycje nadadzą damie elegancji i powściągliwości, zachowując przy tym kobiecy wizerunek.
- Dla kobiet namiętnych, emocjonalnych i impulsywnych najlepszym wyborem będą głębokie i intensywne perfumy orientalne o odcieniach czekolady, kawy, bursztynu i piżma, drzewa sandałowego, kadzidła. Perfumy z dodatkiem feromonów podkreślają uwodzicielskość i zmysłowość.
Perfumy w zależności od pory roku
Sezonowość ma również duży wpływ na wybór perfum. Te same perfumy zachowują się inaczej w różnych porach roku. Dlatego te perfumy, które latem otwierają się subtelnym i uwodzicielskim zapachem, tworzącym delikatną smugę, zimą lub jesienią mogą wydzielać nieprzyjemny, a nawet odpychający zapach lub nie działać wcale.

- Perfumy na zimę
Mroźna, śnieżna pogoda sprzyja utrzymywaniu się ciepłego i bogatego zapachu, który przywołuje na myśl przytulne ciepło kominka i cierpkość słodkiego grzanego wina. Perfumy chypre i orientalne z nutami goździków, cynamonu i owoców cytrusowych oraz drzewnymi odcieniami rozgrzeją Cię w chłodne pory roku i podniosą na duchu w krótki zimowy dzień.
- Perfumy na wiosnę
Wiosną budzą się do życia nie tylko siły natury, ale także człowiek. Na sezon wiosenny można wybrać długotrwałe zapachy mono, w których jedna nuta utrzymuje się przez cały dzień, a także delikatne, soczyste zapachy kwiatów i owoców, w tym kwaśnych cytrusów.
- Zapachy na lato
Gorące, słoneczne lato ma bardzo specyficzny wpływ na nasz zmysł powonienia: jaskrawe, intensywne, lepkie zapachy zaczynają drażnić. Dlatego na lato najlepiej wybrać orzeźwiające perfumy z nutą soczystych owoców cytrusowych i innych owoców, drewna, morskiej bryzy lub ozonu.
- Jesienne perfumy
Wszystkie świeże i zimne zapachy, które są modne latem, można odłożyć do lepszych czasów, a zamiast tego stać się gęstszym, cięższym i cieplejszym — z odcieniami bursztynu, kory drzewnej, przypraw, kawy, czekolady, paczuli, geranium, mandarynki. Perfumy chypre są idealne na jesień. W każdym razie perfumy powinny ożywiać i utrzymywać dobry nastrój, a nie potęgować jesienną chandrę.
My z mężem od lat korzystamy z tych samych perfum. Może to wydawać się dziwne, ale nie lubimy kombinacji i nowych rzeczy. A te co mamy, spełniają swoje zadanie w stu procentach. Podobno są dopasowane do naszych charakterów bo dobrych kilkanaście lat temu doradzał je nam nasz znajomy, który się na tym zna 🙂 Dobrego dnia!