Wizyta u ginekologa jest bardzo ważną sprawą w życiu każdej kobiety. Regularne badania oraz profilaktyka potrafią zapobiec powstaniu niechcianych infekcji, oraz pozwala kontrolować sytuację w miejscach intymnych. Chociaż wizyty u ginekologa stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, u części kobiet nadal pozostają tematem tabu. Wiele z nich unika badań ginekologicznych, z różnych powodów, również ze wstydu czy złych doświadczeń. Co zrobić, żeby wizyta u ginekologa stała się prostsza? Jak sprawić, żeby badanie przychodziło łatwo i jak się do niego przygotować? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wam poniżej.

Przygotowanie do wizyty ginekologicznej samo w sobie nie jest skomplikowane i jest uwarunkowane indywidualnie do każdej kobiety w zależności od preferencji. Największy stres stanowi prawdopodobnie zmiana swojego dotychczasowego lekarza i wizyta u nowego specjalisty, którego nie znamy i nie wiemy czego się spodziewać. Część pań czuje dyskomfort podczas wizyty u ginekologa mężczyzny i woli zapisać się do pani ginekolog, każdy ma swoje własne preferencje. Jeśli jesteście na etapie szukania odpowiedniego dla was lekarza, warto zasięgnąć porad tzw. poczty pantoflowej, zrobić rozeznanie wśród koleżanek i dowiedzieć się, czy posiadają kogoś godnego polecenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto poszukać opinii w Internecie.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak sobie poradzić?

Przed pierwszą w życiu wizytą u ginekologa warto wybrać dla siebie odpowiedniego specjalistę, o czym wspomniałyśmy powyżej. Należy zwrócić uwagę na osobę delikatną, z dużą empatią oraz doświadczeniem. Warto dowiedzieć się również czego można się spodziewać po pierwszej wizycie i jaki jest jej przebieg. Sukcesywnie podczas kolejnych oswoisz się z sytuacją i sama przekonasz się, co jest prawdą, a co mitem. Ubierz się wygodnie i spróbuj nie stresować. Każda z nas przez to przechodzi, Ty też dasz radę!

Podczas wywiadu towarzyszącego badaniom, koniecznie powiedz lekarzowi jeśli, jesteś dziewicą, to bardzo istotna sprawa, ponieważ wtedy przebieg badania nieco się różni, jest bardziej delikatny, żeby nie było szans na pęknięcie błony dziewiczej. Ewentualne choroby, które wystąpiły w rodzinie, czy twoje hospitalizacja to też ważna sprawa, nie zapomnij wspomnieć o tym lekarzowi.

Wizyta u ginekologa – przydatne informacje przed wizytą

  • Jeśli zastanawiasz się, który etap cyklu miesiączkowego jest najlepszy na wizytę u ginekologa, odpowiadamy – zaleca się przeprowadzić je kilka dni po ostatnim okresie. To również bardzo dobrym moment na inne badania tj. cytologia, badanie piersi, wymazu z pochwy oraz USG narządów rodnych. Potencjalnie badania ginekologicznego można dokonać również w trakcie trwania miesiączki, ale jeśli zależy nam na wykonaniu cytologii, będzie to wtedy niemożliwe. Jeśli dolega Ci infekcja intymna np. swędzenie, pieczenie upławy, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem, bez względu na moment cyklu miesiączkowego.
  • Ginekolodzy polecają na 2-3 dni przed wizytą lekarską nie stosować globulek, nie współżyć ani nie nawilżać dodatkowo pochwy.
  • Przygotuj sobie datę ostatniej miesiączki i przebieg kilku wcześniejszych menstruacji od ostatniej wizyty, zastanów się, ile średnio trwa twój okres i czy występują jakieś bóle podczas poszczególnych dni cyklu.

W co ubrać się na badanie ginekologiczne?

Podczas badania ginekologicznego postaw przede wszystkim na swój komfort. Z reguły zaleca się założenie sukienki lub spódnicy, ze względu na większą intymność, oraz prostsze przygotowanie do badania (zdjęcie dolnych części garderoby). To Ty decydujesz czy masz ochotę ubrać jeansy, czy spódniczkę, idź na wizytę w tym, w czym się dobrze czujesz.

Czy przed wizytą u ginekologa należy się golić?

To częste pytanie zadawane przez panie. Odpowiedź brzmi: niekoniecznie, ważny jest twój komfort, jeżeli na co dzień nie golisz okolic intymnych, nie musisz tego robić specjalnie przed badaniem, lekarzowi nie powinno sprawić to problemu podczas badania. W tej kwestii panuje pełna dowolność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Explore More

Nawyki zdrowego odżywiania – zasady. Stosowanie tych 10 nawyków odmieni Twoje życie na lepsze

Zdrowe odżywianie
22 kwietnia 2022 0 Comments 0 tags

Wiosna to doskonały czas na zadbanie o własne zdrowie i sylwetkę. Chcąc poprawić jakość zdrowia, przede wszystkim należy przypatrzeć się swojemu jadłospisowi. To w dużej mierze od niego zależy nasze

Sól fizjologiczna – zastosowanie, właściwości, charakterystyka, na co pomaga

Sól
4 maja 2022 0 Comments 0 tags

Chlorek sodu to nie tylko sól kuchenna rozrobiona w destylowanej cieczy, to także lek zwany po prostu solą fizjologiczną.

Skrzyp polny – zastosowanie, właściwości zdrowotne, charakterystyka rośliny

Skrzyp polny
10 maja 2022 0 Comments 0 tags

Skrzyp polny to znana i ceniona roślina. Najczęściej spotkamy go na polu, czy w lesie. Ma charakterystyczny wygląd, dlatego łatwo go rozpoznać. Roślina ta należy do paproci i jest ceniona,