Skóra pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialna m.in. za ochronę narządów wewnętrznych, a także chroni przed przedostaniem się do wnętrza organizmu drobnoustrojów, mikroorganizmów, a także zarazków, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka. Istnieją różne choroby i przypadłości, na które narażona jest skóra. Jednym z nich jest atopowe zapalenie skóry głowy. Co to takiego? Czy można to wyleczyć? Jak wpływa na życie i zdrowie człowieka?

Atopowe zapalenie skóry głowy – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry głowy jest przypadłością, która pojawia się dość często i dotyka bardzo dużo osób. Jest to choroba skóry, która charakteryzuje się stanem zapalnym skóry głowy oraz przewlekłym występowaniem. Warto dodać, że jest to choroba niezakaźna. Przez wielu jest uważana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Zazwyczaj zapadają na nią dzieci, a często utrzymuje się także w okresie dorosłości. Jej poprawne zdiagnozowanie w początkowym stadium pomaga pozbyć się dyskomfortu fizycznego, a także, w trakcie jej rozwoju, psychicznego. W atopowym zapaleniu skóry można wyróżnić trzy fazy: niemowlęcą (do 2. roku życia), dziecięcą (od 3 do 11. roku życia) oraz młodzieżową i dorosłą. Atopowe zapalenie skóry często pojawia się u dzieci, których rodzice mają lub mieli ten problem.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Nie do końca wiadomo co jest konkretną przyczyną AZS. Naukowcy uważają, że ma ona podłoże genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. które istnieją razem z defektem bariery naskórkowej. Do rozwoju choroby często dochodzi w wyniki alergenów. Alergeny powodujące atopowe zapalenie skóry głowy to np. sierść zwierząt, kurz, czy roztocza. Innym alergenem mogą być również niektóre pokarmy oraz pyłki roślin. Kolejnymi przyczynami występowania tej choroby mogą być zanieczyszczenie środowiska, przewlekły stres, zakażenia bakteryjne, substancje drażniące, wahania temperatury oraz wilgotność powietrza.

Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy

Do objawów atopowego zapalenia skóry głowy zalicza się zaczerwienienie, rumień, suchą skórę, świąd powodujący chęć podrapania się, a także grudki i pęcherzyki wypełnione niejednokrotnie płynem. Czasem lekarze stawiają diagnozę także na podstawie innych kryteriów. Osoba z atopowym zapaleniem skóry głowy niejednokrotnie ma problemy takie jak świąd podczas pocenia się, nawrotowe zakażenia skóry, brak tolerancji na wełną, zaćmę, czy nietolerancję niektórych pokarmów.

O czym warto pamiętać w przypadku skóry atopowej?

Na pewno w przypadku skóry atopowej należy postawić na odpowiednią profilaktykę oraz pielęgnację skóry. Najlepiej nie robić długich kąpieli, szczególnie w ciepłej wodzie. Warto używać miękkiego ręcznika, aby uniknąć podrażnień. Dwa razy dziennie zaleca się nawilżać skórę. nie powinno się przegrzewać, ani narażać skóry na nagłe zmiany temperatury (nadmierne pocenie się nie jest wskazane). Należy zwrócić szczególną uwagę na detergenty np. proszki do prania, których się używa. Dobrze jest ograniczyć stres, a także wybierać ubrania zrobione z syntetycznych materiałów, najlepiej przewiewne, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Dobrze jest zrezygnować z firanek i dywanów w mieszkaniu, w których zbierają się roztocza oraz kurz.

Atopia – co to takiego?

Z atopowym zapaleniem skóry wiąże się pojęcie atopia. Atopia jest cechą, która charakteryzuje wybranego pacjenta. Atopia to wrodzona albo nabyta skłonność do podwyższonego wytwarzania przeciwciał zwanych białkami obronnymi organizmu w klasie IgE w porównaniu do populacji ogólnej. Występowanie atopii łącznie z objawami towarzyszącymi alergii może spowodować rozpoznanie choroby alergicznej u konkretnego pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Explore More

Jak palenie wpływa na starzenie się skóry?

Kobieta rzuca palenie i zapisuje się na laserowe usuwanie zmarszczek
23 grudnia 2022 0 Comments 0 tags

Na stan skóry wpływa wiele niekorzystnych czynników, a do najbardziej niebezpiecznych należy palenie papierosów. Nałóg tytoniowy grozi nie tylko obturacyjną chorobą płuc czy nowotworami, ale też negatywnie oddziałuje na kondycję

Najczystsza esencja prosto z Morza Norweskiego – rewolucyjny suplement diety omega-3

Opakowanie suplementu diety lezy na brzegu kamienistej plaży
5 sierpnia 2022 0 Comments 0 tags

Artykuł partnera. Fantastyczna witalność. Żelazna odporność. Źródło doskonałego samopoczucia – zarówno pod względem ciała, jak i ducha. Oto skarby, które skrywają w sobie głębiny Morza Norweskiego. Choć na co dzień

Jak zapobiegać depresji – czyli wszystko o profilaktyce depresji, co powinieneś wiedzieć

Depresja
28 kwietnia 2022 0 Comments 0 tags

Depresja współcześnie jest uznawana za jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Dokładne oszacowanie liczby osób cierpiących na przewlekłe obniżenie nastroju jest niemożliwe. Zaledwie część z chorych decyduje się na wizytę