Depresja współcześnie jest uznawana za jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Dokładne oszacowanie liczby osób cierpiących na przewlekłe obniżenie nastroju jest niemożliwe. Zaledwie część z chorych decyduje się na wizytę u specjalisty i leczenie swojego problemu. Zgodnie z dewizą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o kilka podstawowych elementów, które pozwolą uniknąć zachorowania. Jak zapobiegać depresji? O jakie aspekty zadbać?

Zadbaj o własne ciało

Niezwykle istotnym elementem profilaktyki depresji jest czynnik fizyczny. Wiele osób skupia się wyłącznie na psychicznym aspekcie tej choroby. Problemy rodzinne, powtarzające się niepowodzenia życiowe i brak powodzenia w miłości bardzo często stanowią impuls do rozwinięcia się choroby.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z depresją związane są zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Podobnie jak każdy inny narząd, mózg człowieka może pracować efektywnie i poprawnie wyłącznie w sprzyjających warunkach. Chroniczne niewysypianie się, brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta również wpływają na rozwijanie się przewlekłych zaburzeń nastroju. Szczególnie niebezpieczny jest fakt, że niewłaściwe nawyki w obszarze fizycznym są bardzo często jednym z czynników sprzyjających rozwojowi depresji. Po pojawieniu się choroby tego typu, takie zachowania skutkują również ograniczoną skutecznością działań terapeutycznych – istotna jest zatem praca u podstaw.

Jak zadbać o własne ciało, aby zapobiegać depresji? Warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną, ponieważ nawet jej niewielka ilość wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie. Nieregularny sen i zmiana jego rytmu dobowego są szkodliwe, dlatego należy zwrócić uwagę na unikanie zasypiania w ciągu dnia. Szkodliwy wpływ będzie miała również obecność w diecie wysokokalorycznych potraw, napojów energetycznych oraz mała ilość warzyw i owoców. Sen, dieta, sport – każdy z tych elementów pojedynczo znaczy niewiele, jednak jeśli dojdzie do zsumowania sie kilku czynników, brak tego typu drobnych aspektów może mieć ogromne znaczenie w rozwinięciu się depresji.

Kobieta z depresją
Źródło: Pixabay

Pozostań sobą

Wielu specjalistów mówiąc o tym, jak zapobiegać depresji, zwraca uwagę na słuchanie samego siebie. Pod tym tajemniczym pojęciem kryje się szereg zasad, które warto przestrzegać, aby żyć zgodnie z własnymi potrzebami. Okazuje się, że w wielu sytuacjach życia codziennego przydarza się podejmowanie decyzji, które tylko z pozoru są tym, czego dana osoba w konkretnym momencie potrzebuje.

Uleganie presji rówieśników, toksyczne relacje i wycofanie społeczne sprawiają, że wielu osobom bardzo trudno być asertywnym. Zdobycie umiejętności wyrażania własnego zdania jest bardzo ważne w kontekście profilaktyki depresji. Aby czuć się dobrze we własnym ciele nie wystarczy dbać o fizyczną jego część, lecz niezbędne jest wsłuchiwanie się sygnały organizmu. Potrzeba odpoczynku, spędzenia danego dnia w samotności lub skupienie się na swoich pasjach nie są niczym złym. Ślepe dążenie za sztucznie wykreowanymi potrzebami znajomych osób lub grup, do których należy dana osoba, jest w dłuższej perspektywie szkodliwe.

Depresji da się zapobiegać, jednak działania tego typu wymagają zadowolenia ze swoich czynów i wyborów. Jedyną szansą na satysfakcjonujące życie jest wyraźne określenie swoich potrzeb i pragnień. Dopiero wówczas dana osoba może rozpocząć działania, które przybliżą ją do szczęścia, a tym samym zapobiegnięcia depresji.

Pielęgnuj relacje międzyludzkie

Depresja jest chorobą, która szczególnie dotyka relacji z najbliższymi osobami. To właśnie w tym obszarze życia widoczne są objawy choroby. Okazuje się, że aspekt ten może być również jedną z przyczyn rozwinięcia się zaburzenia. W jaki sposób dbanie o relacje międzyludzkie pozwala uchronić się przed depresją?

Wielokrotnie zdarza się, że choroba rozwija się pod wpływem rozstania z partnerem lub pogorszenia stosunków z rodzicami. Oczywiście choroba ta nigdy nie jest efektem jednego zdarzenia lub problemu. Depresja ma bowiem charakter wieloczynnikowy. Na samopoczucie każdego człowieka wpływa nie tylko środowisko wewnętrzne, ale też zewnętrzne. Bodźcami stymulującymi rozwój choroby mogą być nieporozumienia w kontaktach z konkretnymi osobami. W życiu każdego człowieka obecne są osoby, które mają dla niego szczególne znaczenie. Umiejętność rozmawiania, przedstawiania własnych argumentów i chęć zrozumienia pozwalają unikać niepotrzebnych nieporozumień. To właśnie one są najczęstszą przyczyną kłótni, które są ściśle powiązane z pogorszeniem relacji.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak zapobiegać depresji. Człowiek jest istotą społeczną, posiadającą naturalne potrzeby do osiągnięcia szczęścia. Jednym z nich są kontakty z innymi ludźmi. Problemy w budowaniu relacji z przyjaciółmi i partnerami mogą skutkować rozwinięciem się przewlekłych zaburzeń samopoczucia. Komunikacja odgrywa bardzo ważną rolę w większości przypadków – to właśnie bazując na odpowiednio prowadzonej rozmowie, szanse na stworzenie silnych więzi znacznie się zwiększają.

Rozmowa
Źródło: Pixabay

Obserwuj samego siebie

Szukając informacji na temat tego, jak zapobiegać depresji, z pewnością każdy z nas natknął się na radę, dotyczącą obserwowania samego siebie. Mowa tu nie tylko o przetwarzaniu najprostszych informacji, takich jak rodzaj nastroju danego dnia. Profilaktyka depresji opiera się na podobnych regułach, które są stosowane w przypadku innych chorób i zaburzeń. Czasami bardzo trudno analizować swoje własne słowa, czyny lub emocje – okazuje się jednak, że wyćwiczenie tej umiejętności jest bardzo ważne w późniejszym etapie. Depresja nie charakteryzuje się specyficznymi objawami, które pozwolą na błyskawiczne rozpoznanie obecności problemu. Każdy z nas bywa smutny, poddenerwowany, załamany lub zniechęcony. Dzieje się to zazwyczaj w konkretnych przypadkach lub w wyniku ściśle określonych wydarzeń.

Odczytywanie sygnałów, wysyłanych przez własne ciało i psychikę, pozwala zrozumieć, że występujący problem ma charakter przewlekły. Każdy z nas może zachorować na depresję, dlatego pojawienie się tej choroby w życiu nie powinno być równoznaczne z porażką. Istotna jest szybka reakcja i podjęcie odpowiednich działań. W niektórych przypadkach skuteczny efekt można osiągnąć po kilku sesjach terapeutycznych, w innych niezbędne jest długoletnie leczenie. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby warto wiedzieć, kiedy należy szukać pomocy i jak skutecznie sobie pomóc.

Depresja to poważne zaburzenie, którego nie wolno lekceważyć. Jej rozwijanie się trwa najczęściej wiele miesięcy, a wpływ na to ma wiele różnych czynników. Podejmowanie działań profilaktycznych świadczy o wysokim poziomie świadomości oraz rozsądnego podejścia do tematu. Aktywność fizyczna, dieta, dbałość o relacje międzyludzkie i umiejętność odczytywania pewnych sygnałów to podstawowe aspekty, które wielokrotnie pozwalają uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. Stanowią one klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia, co jest szczególnie ważne w przypadku tak częstej choroby, jaką jest depresja.

 

One thought on “Jak zapobiegać depresji – czyli wszystko o profilaktyce depresji, co powinieneś wiedzieć”

  1. Depresja to bardzo ciężka choroba, która niestety często jest ignorowana i spychana na dalszy plan. Nie powinno to tak wyglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Explore More

Jak dobrać perfumy, czyli wszystko o wyborze zapachu do charakteru i stylu życia

Perfumy
1 maja 2022 0 Comments 0 tags

Coco Chanel mówiła, że kobiety, które nie używają perfum, nie mają przyszłości. Jak  więc wybrać perfumy, które są odpowiednie i pięknie pachną? Czy musimy brać pod uwagę wiek, kontekst (czy

Jak wrócić do formy po ciąży – poznaj 5 najbardziej skutecznych sposobów

Kobieta z brzuszkiem ciążowym
13 maja 2022 0 Comments 0 tags

Ciąża to czas gwałtownych zmian w organizmie. W ciągu 9 miesięcy kobieta przybiera na wadze od 5 do 20 kilogramów, objętość krwi zwiększa się o 30%, a poziom hormonów zmienia

5 pomysłów na aktywny weekend wiosną – poznaj najlepsze sposoby spędzania wolnego czasu z rodziną

Aktywny weekend
19 kwietnia 2022 0 Comments 0 tags

Wiosna to czas rozkwitania kwiatów, pojawiania się zieleni i odradzania się życia. Po wielomiesięcznej zimie nadejście kwietnia oraz maja jest ulgą, zwłaszcza dla osób uwielbiających spędzanie czasu na świeżym powietrzu.