Na stan skóry wpływa wiele niekorzystnych czynników, a do najbardziej niebezpiecznych należy palenie papierosów. Nałóg tytoniowy grozi nie tylko obturacyjną chorobą płuc czy nowotworami, ale też negatywnie oddziałuje na kondycję cery oraz szybkość gojenia ran. Regularne palenie przyspiesza procesy starzenia się skóry, przez co wygląda ona starzej niż wynikałoby z wieku biologicznego. Dym papierosowy prowadzi też do powstawania zmarszczek, wysuszenia cery oraz wielu innych defektów. Istnieją na szczęście pewne sposoby na to, aby zniwelować nieestetyczne oznaki palenia tytoniu.

Palenie papierosów a stan cery

Substancje zawarte w papierosach zwężają naczynia krwionośne w warstwach zewnętrznych skóry, co ogranicza dopływ krwi oraz utrudnia transport tlenu i pozostałych składników odżywczych. Palenie tytoniu przyczynia się też do niszczenia naturalnych struktur elastyny i kolagenu, a tym samym osłabiają elastyczność cery. W skórze osób uzależnionych od nikotyny odnotowano podwyższony poziom mRNA MMP-1, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu estrogenów. Cera ulega przez to znaczącemu przesuszeniu, a także traci swoją jędrność. Paleniu papierosów towarzyszy charakterystyczna mimika, czyli przymrużenie oczu oraz ściągnięcie warg. Takie nawyki zwiększają ryzyko powstania zmarszczek, zwłaszcza pionowych bruzd wokół ust.

Niekorzystny wpływ na skórę i gojenie się ran

Palenie papierosów prowadzi do rozwoju zmarszczek nie tylko na twarzy, ale również pozostałych obszarach skóry. Każda kolejna dawka nikotyny zwiększa liczbę uszkodzeń, zwykle na wewnętrznej części ramion. Poza utratą jędrności oraz ziemistością skóry, charakterystycznym objawem jest również rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zwiększone ryzyko rozwoju łuszczycy. Na zmiany spowodowane paleniem w dużym stopniu mają czynniki genetyczne. Z reguły jednak zmarszczki wokół oczu, kurze łapki oraz inne symptomy świadczące o starzeniu się skóry występują wcześniej u palaczy. Substancje zawarte w dymie tytoniowym wydłużają ponadto czas gojenia się ran. Wynika to z zahamowania aktywności fibroblastów, które nie mogą dotrzeć do łożyska i naprawić uszkodzenia.

Uzależnienie od tytoniu a rak skóry

Zgodnie z większością przeprowadzanych badań, palenie jest jednym z czynników podnoszących ryzyko zachorowania na płaskonabłonkowy nowotwór skóry. Większość przypadków raka tego typu wynika właśnie z uzależnienia tytoniowego, które zwiększa też zapadalność na raka sromu, prącia odbytu czy szyjki macicy. Pacjentki posiadające brodawki na narządach płciowych i będące przy tym palaczkami są nawet kilkukrotnie bardziej narażone. Mutację procesu kancerogenezy może spowodować już około 15 papierosów, jednak nie wszystkie z nich prowadzą do raka. Aby uniknąć tak poważnych schorzeń, należy przede wszystkim rzucić palenie. Sposobem na wyeliminowanie nieestetycznych zmian skórnych może być wówczas laserowe usuwanie zmarszczek. Zabieg ten jest realizowany w Warszawie przez specjalistów kliniki Anlaya, która korzysta z nowoczesnej aparatury.

Sposób na zmarszczki spowodowane paleniem

Do najbardziej skutecznych urządzeń umożliwiających usuwanie zmarszczek laserem należy innowacyjny laser Alma Harmony XL Pro. Ten wyjątkowo zaawansowany sprzęt dysponuje trzema różnymi głowicami, z których każda służy do nieco innych celów. Sam zabieg jest mało inwazyjny, a także bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. W trakcie procedury odczuć można jedynie delikatne ciepło i pieczenie, co wynika z procesu uwalniania impulsów. Urządzenie to wyposażono w nowoczesny system chłodzący, który efektywnie niweluje nieprzyjemne doświadczenia. Po zabiegu trzeba oczyszczać skórę delikatnym żelem, natomiast nie wolno stosować toników alkoholowych, spirytusu czy mydła. Warto też korzystać z kremów łagodzących i filtrów przeciwsłonecznych SPF 50. Zabieg laserowy przynosi efekty w ciągu kilku dni po jego zakończeniu, a po paru miesiącach rezultaty są już w pełni widoczne. Liczba serii zależy od specyfiki zmarszczek spowodowanych paleniem papierosów, a także ich lokalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.