Chlorek sodu to nie tylko sól kuchenna rozrobiona w destylowanej cieczy, to także lek zwany po prostu solą fizjologiczną.

Sól fizjologiczna — co to jest?

Uważa się, że roztwór soli leczniczej jest doskonałym przewodnikiem prądu. Pomaga utrzymać równowagę wodno-elektrolitową i zasadową.

Roztwór fizjologiczny sporządza się po prostu przez dodanie soli kuchennej do wody destylowanej, po trochu, aż do uzyskania odpowiedniego stężenia. Najważniejsze jest dodawanie soli w porcjach, tak aby całkowicie się rozpuściła i nie dopuścić do powstania osadu.

W niektórych przypadkach w organizmie może występować niedobór chlorku sodu. Jego niedobór może być spowodowany przez:

  • Częste wymioty;
  • Silne pieczenie;
  • Masywne utraty płynów;
  • Zakażenie przewodu pokarmowego;
  • Cholerę;
  • Hiponatremię.
Sól kuchenna
Źródło: Pixabay

Jak działa?

Chlorek sodu jest przeznaczony do uzupełniania niedoboru wody w organizmie i łagodzenia skutków zatrucia. To jest jego główne działanie. Jest również w stanie utrzymać stały poziom ciśnienia krwi.

W zdrowym organizmie poziom tej substancji jest wystarczający. Jednak podczas wymiotów, biegunki i oparzeń dochodzi do utraty soli, co prowadzi do jej niedoboru. Konsekwencją jest krzepnięcie krwi, zaburzenie pracy układu nerwowego, pojawienie się skurczów i spazmów. Aby uniknąć tych problemów, należy pilnie poprawić równowagę między wodą a solą. Do tego właśnie służy ten lek.

Podanie go dożylnie poprawia diurezę i normalizuje stężenie chloru i sodu w organizmie.

Lek jest w większości wydalany przez nerki, a reszta jest wydalana przez jelita i pot.

Sól fizjologiczna — zastosowanie?

Z powodzeniem stosuje się roztwór chlorku sodu:

  • W czasie zabiegu chirurgicznego i po zabiegu w celu utrzymania objętości osocza;
  • Gdy organizm ulega odwodnieniu z powodu różnych stanów chorobowych;
  • W czasie ciężkiego krwawienia, ciężkiego oparzenia i duszności w celu utrzymania objętości osocza;
  • Aby zmniejszyć zatrucie, gdy do organizmu dostała się niebezpieczna infekcja;
  • Do przemywania oczu w przypadku procesów zapalnych i zakaźnych, alergii i urazów;
  • Do płukania nosa przy przeziębieniach;
  • Do inhalacji w przypadku chorób układu oddechowego;
  • Do rozpuszczania różnych leków stosowanych razem w formie zastrzyku.
Sól fizjologiczna
Źródło: Pixabay

Sposoby podawania

  • Wstrzyknięcie podskórne i dożylne

W medycynie obecnie trudno obejść się bez stosowania soli fizjologicznej. Jest ona niezbędna do podawania leków w kroplówkach i zastrzykach, ponieważ każdy skoncentrowany i sproszkowany produkt musi być przed użyciem rozpuszczony w roztworze fizjologicznym.

Pomaga również w utrzymaniu objętości osocza i równowagi wodno-solnej. Jest skuteczna w zatruciach, silnych obrzękach i do rozcieńczania gęstej krwi.

Roztwór jest najczęściej podawany w kroplówce lub we wstrzyknięciach podskórnych. Przed wstrzyknięciem roztwór należy ogrzać do temperatury 36-38 stopni Celsjusza.

Podczas wstrzykiwania należy wziąć pod uwagę organizm pacjenta, jego wiek, masę ciała, ilość utraconych płynów oraz brak sodu i chloru.

Przeciętny człowiek potrzebuje 500 ml sodu dziennie. W przypadku utraty bardzo dużej ilości płynów lub ciężkiego zatrucia dawkę tę można zwiększyć do 3000 ml na dobę.

W przypadku dzieci potrzeba 20-80 ml na 1 kg masy ciała.

Do podawania podskórnego i dożylnego nadaje się wyłącznie sterylny roztwór.

  • Do płukania jamy nosowo-gardłowej

Roztwór soli fizjologicznej jest niedrogi i bardzo skuteczny. Chlorek sodu pomaga przepłukać nosogardło podczas przeziębienia. Już po pierwszym użyciu można zauważyć znaczną poprawę, nos zostaje oczyszczony ze śluzu, a katar znika. Płukanie może być stosowane w przypadku kataru alergicznego i w celu zapobiegania zapaleniom.

Produkt może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Można go również podawać niemowlętom, u których stosowanie innych leków mogłoby być szkodliwe.

Zaletą roztworu jest to, że po jego zastosowaniu błona śluzowa nosa nie wysycha i nie ulega urazom. Nosogardło można płukać kilka razy dziennie i nie ma ograniczeń co do częstotliwości stosowania.

Roztwór ten można łatwo przygotować w domu. Potrzebne będzie około 10 g soli kuchennej i 1 litr przegotowanej wody. Roztwór przecedzić przez gazę i wkraplać do nosa. Jest niesterylny i może być podawany dzieciom od 3 roku życia.

  • Oczyszczanie żołądka i jelit

Roztwór jest skuteczny w przypadku ciężkich zatruć. Stosuje się go do lewatyw doodbytniczych w celu pobudzenia defekacji. W tym przypadku potrzebne będą 3 litry 9% roztworu na dobę. Przed użyciem należy go ogrzać do temperatury 36-37 stopni Celsjusza, aby nie podrażnić jelit. Odpowiedni jest roztwór niewysterylizowany.

Stosuje się ją również do płukania żołądka w zatruciach pokarmowych. Roztwór chlorku sodu pije się małymi łykami, po czym konieczne jest wywołanie wymiotów. Do tego celu potrzebny jest wyłącznie sterylny roztwór.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Sol fizjologiczna i jej zastosowanie ma przeciwwskazania, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem leczenia. Roztwór soli fizjologicznej nie powinien być stosowany przy:

  • Obrzękach narządów oddechowych;
  • Obrzękach mózgu;
  • Poważnych chorobach serca;
  • Niewydolność nerek;
  • Niedobór wapnia w organizmie;
  • Nadmiar płynu pozakomórkowego;
  • Równoczesne podawanie kortykosteroidów.
Strzykawki
Źródło: Pixabay

W większości przypadków chlorek sodu jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Jednak w przypadku przekroczenia dawek lub stosowania roztworu przez bardzo długi czas mogą wystąpić działania niepożądane:

  • Pogorszenie funkcjonowania układu nerwowego, objawiające się niepokojem, osłabieniem, zawrotami głowy, bólami głowy, silnym poceniem się;
  • Nieprawidłowe działanie układu pokarmowego, powodujące wymioty, nudności, rozstrój żołądka;
  • Zaburzenia hormonalne, nieregularności miesiączkowania;
  • Gwałtowny spadek poziomu potasu we krwi;
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, kołatanie serca, skoki ciśnienia;
  • Obrzęk.

W przypadku wystąpienia choćby jednej niepożądanej reakcji należy natychmiast zaprzestać stosowania soli fizjologicznej i skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni stan pacjenta i w razie potrzeby udzieli pomocy medycznej w celu wyeliminowania negatywnych skutków.

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego sposobu leczenia, aby zapobiec przedawkowaniu. W razie potrzeby wykonuje się badanie moczu i krwi.

Żywność bogata w sód

Sód znajduje się w wielu różnych rodzajach żywności. Ten pierwiastek śladowy jest zawarty w żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Woda mineralna i solona żywność to główne źródła sodu w diecie. Bez soli kuchennej trudno byłoby uzupełnić dzienną dawkę tego alkalicznego minerału. W celu uzupełnienia tego alkalicznego minerału należy spożywać 5 g soli dziennie.

Owoce morza są uważane za dobre źródło sodu. Bogate w ten minerał są ryby, homary, kraby, krewetki i spirulina. Występuje również w takich produktach spożywczych, jak jaja kurze, produkty mleczne i rośliny strączkowe.

Dietetycy ostrzegają przed podwyższonym poziomem sodu w żywności produkowanej przez przemysł spożywczy. Dość dużo soli znajduje się w kiełbasach, przysmakach mięsnych i rybnych, konserwach, kostkach rosołowych, suchych zupach, serach, sosach i innych półproduktach.

One thought on “Sól fizjologiczna – zastosowanie, właściwości, charakterystyka, na co pomaga”

  1. Ja najczęściej wykorzystuję sól fizjologiczną do płukania nosa podczas przeziębień. I potrafi to zdziałać cuda! Czasem robię też sobie z niej inhalację, żeby oczyścić oskrzela i płuca podczas choroby. Polecam wszystkim 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Explore More

Fakty i mity na temat wody

Trzymanie w ręce szklanki z wodą
23 maja 2022 0 Comments 0 tags

Woda stanowi około 50–65% masy dorosłego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu dnia regularnie uzupełniać płyny. Woda reguluje różne procesy, które zachodzą wewnątrz organizmu, jak trawienie i oddychanie,

Jak palenie wpływa na starzenie się skóry?

Kobieta rzuca palenie i zapisuje się na laserowe usuwanie zmarszczek
23 grudnia 2022 0 Comments 0 tags

Na stan skóry wpływa wiele niekorzystnych czynników, a do najbardziej niebezpiecznych należy palenie papierosów. Nałóg tytoniowy grozi nie tylko obturacyjną chorobą płuc czy nowotworami, ale też negatywnie oddziałuje na kondycję

Atopowe zapalenie skóry głowy

Kobieta ma atopowe zapalenie skóry na dłoniach
19 grudnia 2022 0 Comments 0 tags

Skóra pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialna m.in. za ochronę narządów wewnętrznych, a także chroni przed przedostaniem się do wnętrza organizmu drobnoustrojów, mikroorganizmów, a także zarazków, które